גרוש שמשלם מזונות לבת זוגו לשעבר עבור ילדיו ויכול לאמת זאת על פי הסכם מזונות, יהיה זכאי לנקודת זיכוי בגין כלכלת ילדים.

הסעיף הרלוונטי לפקודת מס הכנסה הינו סעיף 40 ב (1) “בחישוב המס של יחיד תושב ישראל שהוא הורה במשפחה חד-הורית שהיו לו ילדים שבשנת המס טרם מלאו להם תשע-עשרה שנה ושכלכלתם היתה עליו”

על פי סעיף 40 ב (1) גם האישה שהינה חד הורית ונושאת בכלכלת הילדים זכאית לנקודת זיכוי אחת בשל היותה חד הורית.

איך דורשים את החזר המס עבור תשלום מזונות בגין ילדים ?

יש להגיש דוח שנתי לרשות המיסים ולדרוש את החזר המס.
בדוח יש לצרף את נתוני השכר שלך ובנוסף צילום של הסכם המזונות ובו מופיע שהנך משלם מזונות עבור ילדיך.

האם מי שלא התגרש זכאי לזיכוי מס ?

גם אם טרם התגרשת והנך מתגורר בנפרד מבת זוגתך ומשלם מזונות תוכל להיות זכאי להטבת המס בהצגת המסמכים הרלוונטים.

במידה ושולם מזונות בגין כלכלת ילדים רק בחלק מהשנה , האם יש לחשב רק חלק מנקודת הזיכוי?

אין הוראה מפורשת בעניין זה, ויש לכלול את נקודת זיכוי אחת במלואה על אף שתשלום המזונות חל רק בחלק מהשנה.
ייתכן ופקיד השומה יטען עמדה אחרת אף שאינה בצדק, לא שכיח.

נקודת זיכוי נוספת לגרוש שהתחתן בשנית

במקרה זה על פי סעיף 40א בחישוב המס של גרוש שהוא או בן-זוגו משלם מזונות לבן זוגו לשעבר, והוא נשוי לבן-זוג אחר, תובא בחשבון נקודת זיכוי אחת.
על פי הסעיף הנ”ל בנוסף על נקודת זיכוי בגין כלכלת ילדים במידה והגרוש התחתן שנית ומשלם מזונות לבת זוגו ולא לילדיו יהיה זכאי לנקודת זיכוי נוספת.

(מקרה לא נפוץ כלל- היות ולרוב מזונות משולמים לילדים בלבד)

סגירת תפריט
Call Now Button צרו קשר
WhatsApp chat
דילוג לתוכן